email: dar-modlitwy@jasnagora.pl | tel. 34 37 77 427

Debata piąta

„Nowy człowiek w Chrystusie”

Piąta debata z cyklu ‚Raport jasnogórski 2016′ odbyła się w niedzielę, 24 stycznia.

Debata przebiegała pod hasłem: „Nowy człowiek w Chrystusie”. Podczas tego spotkania podjęto temat wad narodowych Polaków oraz przyrzeczeń zdobywania cnót, by stać się faktycznie nowym człowiekiem w Chrystusie – według słów Jasnogórskich Ślubów Narodu: „Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej”.

Dyskutantami byli:
– abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Episkopatu Polski;
– s. Anna Bałchan – siostra zakonna w Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej, działaczka społeczna, zajmująca się pomocą kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji oraz ich rodzinom;
– Marek Kamiński – polski polarnik i podróżnik, zdobywca obu biegunów Ziemi, autor książek, wykładowca, założyciel Fundacji koordynującej programy edukacyjne i pomagającej osobom niepełnosprawnym; przeszedł historyczną Drogą św. Jakuba z Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii, w ciągu 119 dni pokonał 4130 kilometrów, swoją wyprawę zatytułował: 3Biegun;
– Michał Lorenc – jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych; laureat wielu nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, laureat Fryderyka – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego i nagrody Totus 2011 w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej;
– Adam Regiewicz – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, kierownik Zakładu Teorii Literatury i kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej AJD.

Debata tradycyjnie rozpoczęła się o godz. 18.30 w Sali Rycerskiej, a poprowadził ją Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

Abp Wacław Depo wskazywał w czasie debaty, że prawdziwej przemiany człowieka może dokonać tylko Jezus Chrystus. „Słowo, które stało się Ciałem jest pośrednikiem wszystkiego, co jest. Pan jest Pierworodnym wszelkiego stworzenia, Pierworodny spośród umarłych. Chrystus jest Alfą i Omegą. To w Nim jesteśmy naprawdę wolni” – mówił. Metropolita częstochowski podkreślił, że bez „uprzedzającej miłości Pana Boga” i „pomocy Ducha Świętego nie poznamy prawdy o sobie”.

„My bez Chrystusa jesteśmy leniwi, pożądliwi, zazdrośni, wszystko, co chcemy, i to dotyczy i kobiety i mężczyzn – zwróciła uwagę s. Anna Bałchan – Co zrobić, żeby nie niszczyć? Bez Chrystusa nie da rady, bez tej woli ‘chcę’”.

„U Pana Boga nie ma ludzi na marginesie – zaznaczyła także – Nikt nie ma prawa używać człowieka (…) Człowiekowi trzeba towarzyszyć i mądrze pomagać. Trzeba patrzeć na siebie z miłością. Nie można uwierzyć w to, że jest się niczym”. Przypomniała, że „cud nawrócenia dokonuje się w sakramencie pokuty i pojednania”, i o tym, by całkowicie zaufać Bożemu Miłosierdziu.

S. Anna Bałchan nawiązując do swojej pracy z ludźmi w różny sposób skrzywdzonymi, pogubionymi zauważyła: „Nie jesteś w stanie dać komuś przepisu na życie, tylko Bóg, możesz słuchać, towarzyszyć ludzkiemu cierpieniu, ale to On uzdrawia, i On pokazuje drogę wyjścia, i tylko ty jesteś specjalistą od swojego życia”.

Marek Kamiński mówił o swoich podróżach, o nawróceniu i o tym, że rozpiera go duma z bycia Polakiem. Mówił wiele o pokorze, pokonywaniu własnych słabości, podążaniu za głosem intuicji, dzieleniu się sobą z innymi. „Droga, którą odbyłem na bieguny nie ma znaczenia, jeśli nie jest to droga do odkrywania siebie, drugiego człowieka i Pana Boga” – podsumował.

„Skłonność do grzechu jest w człowieku i z nią musimy walczyć w każdych czasach. I to wezwanie do przemiany, do nowego życia w Chrystusie, żeby wewnątrz być człowiekiem, do walki z wadami jest według mnie zawsze aktualne” – podkreślił Marek Kamiński.

„Jeśli chodzi o drogę duchową, to nie ma dróg na skróty. To musi boleć, to musi być przemiana – dodał – Wydawało mi się, że poznałem siebie jako człowieka na biegunach, w samotności, i rzeczywiście był to jakiś początek drogi, ale tak naprawdę poznałem siebie bliżej dzięki innym ludziom, dzięki drodze do Santiago de Compostela, dzięki temu, że mogłem rozmawiać z innymi pielgrzymami, że ‘ty’ to byłeś inny ‘ja’, i jakby oglądając swoje życie w oczach innych, i dzieląc się swoim życiem z innymi, dopiero możemy poznać samego siebie dzięki wspólnocie”.

Zarówno Michał Lorenc, jak i Adam Regiewicz wyakcentowali rolę drogi neokatechumenalnej w ich nawróceniu ku Bogu, które jako proces ma odbywać się nieustannie. „Osobiste doświadczenie wiary jest najważniejsze. Trzeba uczyć się pokory wiary” – mówił Michał Lorenc.

„Jestem człowiekiem, którego Jezus wydobył nie powiem z czego do życia we wspólnocie neokatechumenalnej. Przedtem nie wiedziałem, co to jest Kościół, kto to jest Jezus Chrystus” – wyznał – I gdybym sam musiał zmierzyć się ze Ślubami Jasnogórskimi, bez Jezusa, tylko sam, to bym uciekł do czarnej dziury”. „W moim środowisku filmowym widzę słabość przepowiadania Jezusa Chrystusa, i widzę, że to jest autentyczny problem, brak dobrej nowiny” – dodał Michał Lorenc.

Adam Regiewicz zwrócił uwagę m.in. na fakt, że „istota wad pozostaje taka sama, bo mamy głęboko zranione serce z powodu grzechu”. „Jeśli się oderwiemy od Boga, to rodzi się potrzeba zapychania serca byle czym – powiedział – Pan Bóg przychodzi indywidualnie do każdego, ale daje też wspólnotę, bo w pojedynkę nie da się być chrześcijaninem”. „Cała koncepcja ‘nowego człowieka’ wynika z tego, na ile my pozwolimy Bogu działać, na ile otworzymy się na Jego działanie” – podkreślił.

Podczas debaty odtworzono też wypowiedź o. Józefa Płatka, byłego generała Zakonu Paulinów, który mówił m.in. o posłudze w konfesjonale. „Sakrament pokuty i pojednania pozwala pozbyć się swoich wad, walczyć z nimi” – powiedział.

Wcześniej, o godz. 17.00 w ramach ‚Raportu jasnogórskiego 2016′ została odprawiona Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów.

Słowa powitania wygłosił o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. Przypomniał zebranym idee Jasnogórskiej Nowenny przed zawierzeniem Ojczyzny 3 maja br. podczas jubileuszowych uroczystości Rocznicy chrztu Polski, jakie będą wtedy miały miejsce na Jasnej Górze.

W homilii o. Arnold Chrapkowski nawiązał do Liturgii Słowa trzeciej niedzieli zwykłej. Mówił m.in. o tym, Biblia uczy nas wiary i prowadzi do narodzenia się nowego człowieka. „Misja Pana Jezusa prowadzi do pełnego wyzwolenia człowieka. On szuka człowieka, by dać mu nowe życie. Ewangelia to nie tylko historia. Owo ‘dziś’ z Ewangelii według św. Łukasza trwa – powiedział – Radosna Nowina jest przesłaniem wyzwolenia. To program wyzwolenia człowieka. To ma być wyzwolenie całkowite, a największym bohaterem jest ten, kto zwycięża nad sobą. Nawiązując natomiast do słów Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wskazał, że „trzeba czynić dobro, zdobywać cnoty, a zdrowie narodu zależy od ilości dobra, które musi przewyższać zło”.

Spotkanie uwieńczył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Log In or Create an account